Rok św. Józefa i Rok Rodziny

Trwa Rok św. Józefa, obchodzony w związku ze 150. rocznicą ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła katolickiego. W obliczu skutków pandemii Ojciec Święty postanowił przywołać osobę św. Józefa, aby pokazać, że wszyscy mogą w Nim znaleźć orędownika, pomocnika i przewodnika w tych trudnych czasach.

W opublikowanym Liście apostolskim Patris Corde, papież Franciszek wyznaje, że pragnienie podzielenia się osobistymi refleksjami dotyczącymi osoby i dzieła św. Józefa, narastało w nim szczególnie w ostatnich miesiącach, tak bardzo naznaczonych skutkami pandemii. Czas ten pozwolił doświadczyć, że „nasze życia są utkane i wspierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapomniane – które nie występują w nagłówkach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie ostatniego show, ale niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii”.

Ojciec Święty przywołując doświadczenia ostatnich miesięcy podkreśla, że wszyscy mogą w św. Józefie znaleźć orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach. Ten wielki święty przypomina – dodaje papież, że „ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na „drugiej linii” mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności”.

 

 

Papież Franciszek ogłaszając Rok Rodziny zauważył, że doświadczenie pandemii uwydatniło centralną rolę rodziny jako Kościoła domowego oraz znaczenie więzi wspólnotowych między rodzinami. Przez to rodzina zasługuje na rok obchodów, aby mogła znaleźć się w centrum zaangażowania oraz troski w każdej rzeczywistości duszpasterskiej i kościelnej.

Przypominamy, że z okazji Roku św. Józefa zyskać można odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego) jeśli odrywając się w duchu od wszelkiego grzechu, uczestniczyć będziemy w okolicznościach i na sposoby określone przez tę Penitencjarię Apostolską.

 

 

 

 

 

Czytaj cały List Pasterski

 

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest