Otwarcie nowej siedziby gorzowskiej księgarni św. Antoniego

Bp Tadeusz Lityński poświęcił 4 września nową siedzibę gorzowskiej księgarni św. Antoniego przy ul. Obotryckiej 10.

W wydarzeniu uczestniczyli biskupi seniorzy, pracownicy kurii, gorzowscy duchowni, ekspedientki oraz mieszkańcy.

– Rodzi się pytanie, czy w XXI wieku w erze internetu i telefonii komórkowej w życiu Kościoła, edukacji, procesie wychowania jest potrzebna jeszcze książka religijna? Oczywiście odpowiedź jest jedna. Istnieje taka potrzeba. Księgarnia spełnia swoje zadanie ewangelizacyjne i kulturowe, stając się miejscem odwiedzanym przez gorzowian. Chciałbym, aby ta wierność wobec księgarni św. Antoniego ciągle trwała i aby instytucja odpowiadała na nowe wyzwania – mówił ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.

Przypominając postać wieloletniej ekspedientki, pionierki na rynku księgarskim Heleny Kuźmickiej, biskup zaznaczył, że lektura literatury religijnej kojąco wpływa na długowieczność, ponieważ gorzowska księgarka przeżyła 102 lata.

Księgarnia św. Antoniego była pierwszą księgarnią katolicką, jaka powstała na ziemiach zachodnich, istniejącą od 1946 r. 20 grudnia tego roku administrator administratury apostolskiej ks. Edmund Nowicki, dostrzegając konieczność propagowania literatury religijnej, powołał do istnienia Diecezjalną Księgarnię św. Antoniego, na wzór poznańskiej księgarni św. Wojciecha.

Organizacją instytucji zajął się ks. Wincenty Kowalski. 14 lutego 1947 r. Sąd Okręgowy wpisał księgarnię mieszczącą się na rogu ulic Dąbrowskiego i Łokietka do Rejestru Handlowego. Katolicka księgarnia była jedną z najstarszych księgarni w mieście i pierwszą z pięciu diecezjalnych księgarni, tworzących sieć.

Asortyment księgarni w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze, Głogowie, Międzyrzeczu i Wschowie jest podzielony na kilkanaście kategorii, których najważniejszą stanowią książki, ale również wszystko, co związane jest z życiem sakramentalnym, od strony celebrowania liturgii przez duchownych oraz z perspektywy wiernych.

Ks. Marcin Soewruk
„Gość Zielonogórsko-Gorzowski”

 

Fotorelacja w naszej Galerii.

Materiał na stronie „Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego”zgg.gosc.pl

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest