Tłumy na wieczornym koncercie „Energia Serc” dla Hospicjum św. Kamila

Tłumy gorzowian uczestniczyły 7 grudnia w wieczornym koncercie „Energia Serc” dla Hospicjum św. Kamila, zorganizowanym przez Telewizję Polską i ENEA. Koncert odbywał się w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski, w której w 1997 r. Jan Paweł II modlił się z lubuszanami, podczas pielgrzymki do Polski.

„Energia Serc” to cykl charytatywnych koncertów w czterech miastach Polski, których pomysłodawcą i producentem jest TVP3 Poznań. Trasą koncertową, która zakończy się 14 grudnia, obok Gorzowa Wlkp. objęte zostały: Szczecin, Bydgoszcz i Leszno. Współorganizatorami koncertów są Caritas, Enea oraz oddziały regionalne TVP.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki wykonują m.in.: AudioFeels, Arka Noego, Alicja Majewska, Olga Szomańska i Marek Piekarczyk oraz Poznańska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Łukasza Łodygowskiego. W Gorzowie wystąpił także cygański Zespół Terno, pod kierownictwem Edwarda Dębickiego – Honorowego Obywatela Gorzowa. Każdy koncert jest okazją do udzielania pomocy najbardziej potrzebującym.

W koncercie uczestniczył dyrektor gorzowskiego hospicjum Marek Lewandowski, który podkreślił, że placówka boryka się z problemami finansowymi i gdyby nie pomoc ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka, hospicjum przestałoby działać. Dyrektor Lewandowski zapewnił, że mimo trudności, chorzy otoczeni są troskliwą opieką pracowników i wolontariuszy.

Udział w koncercie był bezpłatny, natomiast wsparcia można udzielić wpłacając pieniądze na konto, a także pomóc materialnie napełniając darami specjalne papierowe charytatywne torby z logo Caritas, które rozdawano słuchaczom.

Gorzowskie hospicjum potrzebuje finansowego wsparcia, środki z budżetu miasta zabezpieczają potrzeby w wys. 60 proc. pozostałe środki, placówka musi zdobyć własnym wysiłkiem. Dlatego instytucja współuczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Pola Nadziei” , polegającej na rozprowadzaniu żonkili, zbierane są pieniądze przed kościołami i na ulicach miasta.

Tym razem na rzecz hospicjum zorganizowany został charytatywny koncert, transmitowany przez telewizję. Podczas koncertu podawane było konto paliatywnej placówki, a także pokazywane były fragmenty reportażu o pracy wolontariuszy posługujących przy chorych w Hospicjum św. Kamila.

Halina Leśniewska od siedmiu lat jest wolontariuszką, w rozmowie z KAI powiedziała, że bycie w hospicjum nie jest wypełnianiem wolnego czasu, tu trzeba okazać serce i miłość ludziom cierpiącym. A można to czynić modlitwą, rozmową albo tylko byciem przy łóżku lub pogłaskaniem czy potrzymaniem za rękę. W ciągu tego czasu – powiedziała Halina Leśniewska – odeszło przy niej wielu pacjentów i były to odejścia pogodne, spokojne, bo wspierane modlitwą – podkreśliła wolontariuszaka.

Współzałożycielem Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim, które działa od 1993 r. jest obecnie emerytowany ks. Władysław Pawlik, były proboszcz parafii Pierwszych Męczenników Polski. Kapelanem hospicjum od pięciu lat jest Antoni Trzyna.

Działają tu: domowe hospicjum dla dzieci i dla dorosłych oraz stacjonarne. Jest oddział pobytu dziennego, w którym przebywają ludzie starsi z SM lub dotknięci chorobą Alzheimera. Prowadzona jest fizjoterapia, z której dziennie korzysta ok. 100 osób. Natomiast dla dzieci osieroconych prowadzona jest świetlica, której nazwa „Jaskółka” pochodzi od piosenki śpiewanej przez Stana Borysa pod tym samym tytułem.
Datki na hospicjum można wpłacać na konto: 49 1020 1967 0000 8602 0002 8290.

Koncerty „Energia Serc” są częścią ogólnopolskiej akcji „Tytka charytatywna”, organizowanej przez Caritas Polska, której finał – Koncert Kolędowy „Wigilijna Tytka” odbędzie się 19 grudnia 2017 w Sanktuarium św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu.

 

Źródło: eKAI

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest