Modlitwą bp senior Adam Dyczkowski modlił się w intencji pszczelarzy

Mszy św. w intencji pszczelarzy przewodniczył dziś w parafii p.w. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim biskup senior Adam Dyczkowski. W tym miejscu w 1997 r. z lubuszanami spotkał się Jan Paweł II.

Od tamtej pory, po wizycie Papieża pszczelarze modlą się w tej parafii każdego roku w okolicach dnia ich patrona – św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 7. grudnia.

Jak co roku, tak i tym razem każde koło pszczelarskie przygotowało dary Ołtarza. W dekoracyjnych koszach niesione były rozmaite gatunki miodów, świeca paschalna oraz wyroby z wosku i pyłki kwiatowe.

Bp Dyczkowski, zwracając się do pszczelarzy, przypomniał, że wtedy gdy był tu Jan Paweł II, oni byli młodzieńcami, a dziś już wiekowi panowie stoją przed ołtarzem ze sztandarami kół bartniczych.

 

Na placu przykościelnym ustawione były stragany z miodami i wyrobami bartniczymi. Obok nich młodzież z gorzowskich szkół katolickich sprzedawała wytwory bożonarodzeniowe. A przedstawiciele Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej sprzedawali wypieki, zbierając w ten sposób pieniądze na turnusy rehabilitacyjno – rekolekcyjne w Zakopanem i Władysławowie.

Po Mszy św. odbyła się agapa przygotowana przez miłośników pszczół. Biskup senior, który prawie każdego roku się z nimi spotyka, podziękował za opiekę nad miododajnymi owadami, które wymagają dużego poświęcenia, ponieważ coraz bardziej narażone są na choroby.

Bernard Szymanik, prezes koła pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. powiedział KAI, że największym problemem jest warroza czyli choroba pasożytnicza, która gnębi owady od wielu lat, jednak z każdym rokiem pasożyty uodparniają się na stosowane leki.

Do wojewódzkiego związku należy 21 kół, które posiadają ok. 16. tys. rodzin pszczelich. Koło gorzowskie ma 1124 rodziny. Średnia wieku pszczelarzy w okręgu gorzowskim wynosi 71 lat i niestety niewielu młodych garnie się do tej dziedziny – zauważył Szymanik, podkreślając, że pszczelarze nieustannie się szkolą, a swoim doświadczeniem dzielą się z innymi podczas zebrań. Największym gospodarstwem pszczelarskim w województwie jest pasieka Ireneusza Dutkowiaka z Sulęcina.

 

Źródło: eKAI

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest