Ekstremalna Droga Krzyżowa

Wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie – jeśli bliski są Ci te hasła to weź udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która odbędzie się w piątek 7. 04. 2017 roku.

 

Jej pomysłodawcą jest ks. Jacek Stryczek – twórca Szlachetnej Paczki. Celem tej formy modlitwy jest nocne przejście pieszej wędrówki (ponad 40 km.) w ciszy i milczeniu tak, aby zmagając się z trudem i słabościami rozważyć poszczególne stacje drogi krzyżowej na wzór Jezusa Chrystusa, który podejmując wyzwanie męki na krzyżu doświadczył bólu i cierpienia. Trudno do końca zrozumieć co On przeżywał, jeśli siedzimy w wygodnej ławce kościoła. Dlatego pokonując Ekstremalną Drogą Krzyżową człowiek przezwycięża swoje bariery i ograniczenia biorąc odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo.

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się w gorzowskiej katedrze Mszą św. o godz. 20.00, po której będzie można wyruszyć dwoma trasami:

Aby się zapisać, należy wybrać trasę i zarejestrować się na oficjalnej stronie EDK!!!
tutaj też link: http://www.edk.org.pl/rejon-edk/401/gorzow-wielkopolski.html

Każdy uczestnik ponosi koszty organizacyjne 15 zł – otrzymuje pakiet uczestnika (książeczkę z rozważaniami, opaskę na rękę i opaskę odblaskową).

Szczegółowe informacje na stronie: www.edk.org.pl
lub na Facebooku: https://www.facebook.com/GORZOWWIELKOPOLSKI.EDK

Zanim zdecydujesz się wziąć udział:

Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat EDK i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie. Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniem w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami. Ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły. Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.

Poruszanie się na trasie.

W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji. Zgodnie z prawem EDK ma charakter długiego, indywidualnego przejścia. Nie planuj nadmiernie długich postojów.
Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.
Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

Zanim wyruszysz z domu
Koniecznie:

  • przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,
  • weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
  • miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
  • sprawdź lokalną prognozę pogody,
  • poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
  • zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
  • przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
  • zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.

Warto:

  • przygotować sobie własny drewniany krzyż,
  • mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),
  • wziąć ze sobą GPS, pliki z wgranymi śladami tras można ściągnąć ze strony,
  • mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK.

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest