40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II
Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II, odbędą się w październiku główne obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Zaplanowano wydarzenia religijne, kulturalne i naukowe oraz pielgrzymkę diecezjalną do Rzymu.

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podkreślił w poniedziałek, że rocznica 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II to wielkie wydarzenie wpisujące się także w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Chcemy, żeby te uroczystości nie miały charakteru tylko diecezjalnego, krakowskiego, ale żeby to wydarzenie miało wymiar ogólnopolski, stąd zaproszenie episkopatu, przedstawicieli życia państwowego i samorządowego do wzięcia udziału w uroczystościach” – zaznaczył metropolita.

Główne krakowskie obchody trwać będą pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II wygłoszonej na placu św. Piotra w Rzymie podczas mszy św. inaugurującej jego pontyfikat w 1978 roku. Cykl wydarzeń religijnych, kulturalnych i naukowych został zainaugurowany 18 maja, w 98. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, a ich kulminacja nastąpi w październiku.

Główne obchody, które będą miały charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, odbędą się we wtorek 16 października. W sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach odprawiona zostanie wtedy msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych. Kazanie podczas uroczystości wygłosi osobisty sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz.

Wcześniej zostanie otwarta wystawa poświęcona pontyfikatowi św. Jana Pawła II oraz zaprezentowany znaczek wydany specjalnie z tej okazji przez Pocztę Polską. Wieczorem na budynku arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 zaplanowano mapping oraz odsłonięcie odrestaurowanego „okna papieskiego”. Potem na Rynku Głównym odbędzie się jubileuszowy koncert w wykonaniu artystów scen polskich.

Dzień później w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Veritatis Splendor. Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata”. W poniedziałek 22 października wierni będą uczestniczyć w odpuście ku czci św. Jana Pawła II. W tym dniu uroczystą mszę św. dziękczynną odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W dniach 9-11 października trwać będzie diecezjalna pielgrzymka do grobu Jana Pawła II, której będą przewodniczyć abp Jędraszewski i kard. Dziwisz.

 

(PAP)

Poleć znajomym
  • gplus
  • pinterest